بازار قیصریه

بازار قیصریه اصفهان

 

قدم زدن در بازاری با قدمت 400 ساله، حس خاص و عجیبی را منتقل می کند. خصوصا اگر از قبل در مورد آن مطالعه کرده باشید و با جزئیات آن آشنایی داشته باشید. در این مقاله، با چند دقیقه مطالعه می توانید در مورد بازار قیصریه اطلاعات بسیار خوبی کسب کنید و در انتهای مقاله مسیر های مختلف برای رسیدن به بازار را قرار داده ایم، که می توانید برای دسترسی راحت تر به بازار از این قسمت استفاده کنید.

بازار قیصریه در ضلع شمالی میدان نقش جهان واقع شده است. بازار سلطانی، نام دیگر این بازار است؛ که در حال حاضر بیشتر به همان نام بازار قیصریه معروف است. در دوران صفویه این بازار از مجلل ترین و بزرگترین بازارهای اصفهان بوده است. البته هنوز هم بازار قیصریه از بازارهای مهم شهر اصفهان است. این بازار طولانی ترین بازار مسقف جهان است. مغازه های مختلفی در آن وجود دارد. فرش و قالیچه، اصلی ترین کالایی است، که در این بازار به فروش می رسد.

بازار قیصریه

سر در قیصریه

در قسمت ورودی بازار، سردری با قدمت بیشتر از قدمت بازار وجود دارد که سردر قیصریه نامیده می شود. این سردر، به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. بین سالهای 1011 تا 1029 و در سه طبقه ساخته شده بود که طبقه سوم سالها پیش ویران شد و هم اکنون وجود ندارد. سردر قیصریه بعد از ساختن میدان نقش جهان دروازه ای شد بین بازار قیصریه و میدان نقش جهان و نقطه اتصال این دو مکان شد.

سردر قیصریه در قرن یازدهم ساخته شد ولی با چند بار تخریب آخرین بار در قرن هفدهم ساخته شد. در نمای بیرونی دروازه قیصریه کاشی کاری و نقاشی هایی از جنگ و فتوحات شاه عباس اول وجود دارد که شکوه و عظمت شاه عباس را نشان می دهد.

قسمت های مختلف بازار قیصریه:

1. چارسوی بازار

بعد از عبور از سردر قیصریه و کمی پیاده روی می توانید چارسو را تماشا کنید. بخش بسیار زیبایی از بازار است با طاق های گنبدی شکل و طرح نگاره های زیبا، که از تماشای آن سیر نمی شوید. در اطراف آن نیز دکان های سنتی زیادی وجود دارد. سمت شمال چارسو تیمچه ضراب خانه و طرف غرب آن کاروانسرا وجود دارد.

2. کاروانسرا

کاروانسرا در بخش غربی بازار واقع شده است. دارای دو طبقه است؛ تقریبا 150 حجره دارد. در قدیم در کاوانسرا خدمات مختلف ارائه می شده است ولی در حال حاضر برای انبار وسایل تجار بازار، از آن استفاده می شود. دیدن کاروانسرا را از قلم نیندازید. این انبار در حال حاضر عوام الناس به شمار می رود.

3. ضرابخانه

در دوران صفویه از این مکان برای ضرب سکه استفاده می شده است در طول زمان کاربری آن تغییر کرده و در حال حاضر به بانک تبدیل شده است.

4. نقارخانه

این بخش در طبقه سوم سردر قیصریه واقع شده بود که هم اکنون وجود ندارد. زیرا طبقه سوم به کلی نابود و تخریب شده است. در گذشته برای اعلام طلوع، غروب و مناسبت های مختلف، مثل تحویل سال نو از این مکان استفاده می شد.

راسته های بازار

در درون بازار قیصریه راسته های زیادی وجود دارد که در هر راسته شغل های مختلفی جای دارد. چند تا از راسته های مهم:

   • سرای اردستانی ها
   • سرای آقا
   • سرای گلشن
   • سرای خانی
   • راسته هارونیه
   • راسته مخلص
   • راسته مقصود بیک

جالب توجه است که بدانید در بازار قیصریه مغازه هایی وجود دارد که از 400 سال پیش تا کنون، تنها یک کالا عرضه می شود.

چگونه به بازار قیصریه برویم؟

پیاده:

مسیرهای زیادی برای پیاده رفتن به بازار قیصریه وجود دارد. از کاخ چهل ستون به سمت میدان نقش جهان مسیر، مستقیم و خیلی نزدیک هست. وارد میدان که شدید بازار قیصریه در سمت چپ شما قرار دارد. مسیر دیگر از سمت خیابان حافظ است. که مسیر، کمی طولانی تر است از خیابان حافظ که وارد میدان نقش جهان می شوید مسیر را مستقیم به سمت وسط میدان ادامه می دهید. سپس در سمت راست، سردر بازار قیصریه را می توانید مشاهده کنید.

ماشین:

با ماشین هم مسیر های زیاد و پارکینگ های متعددی در اطراف میدان وجود دارد. بهترین مسیر از سمت خیابان استانداری است. جنب دیوار غربی میدان نقش جهان و ضلع شرقی مسجد شاه پارکینگ وجود دارد. بعد از پارک ماشین با کمی پیاده روی به میدان می رسید بازار قیصریه در سمت چپ شما واقع شده که می توانید با اندکی پیاده روی به بازار برسید.

اتوبوس:

نزدیک ترین مسیر با اتوبوس، اتوبوسی است که از دو ایستگاه کتابخانه مرکزی و بیمارستان خورشید عبور می کند.

مترو:

نزدیک ترین ایستگاه مترو، به میدان نقش جهان و بازار قیصریه ایستگاه تختی است که 20 دقیقه تا بازار قیصریه پیاده روی دارد.

در آخر بازار قیصریه به همراه سردر بی مانند آن، از مهم ترین جاذبه های شهر اصفهان می باشد. این بازار از زمان های بسیار دور تا به امروز، نظر بسیاری از توریست ها و سیاحت کنندگان را به خود جلب کرده است. خصوصا سردر قیصریه که اوج شکوهمندی و عظمت فرهنگ و هنر ایرانی را در عصر صفویه نشان می دهد. چنانچه قصد سفر به اصفهان و دیدن این بازار زیبا را دارید می توانید با اقامت در بوتیک هتل کریاس که در نزدیکی میدان نقش جهان و بازار قیصریه واقع شده است تجربه ای بی نظیر برای خود و همسفران خود رقم بزنید.

برای اقامتی دلنشین در این بوتیک هتل شگفت انگیز میتوانید به راحتی با مراجعه به وبسایت  بوتیک هتل کریاس و رفتن به منوی رزرو اتاق در زبانه لیست اتاق ها، اتاق محبوب خود را انتخاب و اقدام به رزرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه :نظرات در وب سایت منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها است، و نه لزوما دیدگاه های پورتال اینترنتی bookyourtravel. لطفا از توهین، فحش و بیان رکیک خودداری شود. ما این حق را برای خود محفوظ می داریم که هر نظری را بدون توضیح اخطار حذف کنیم

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *

Copyright @2023 - Keryas Boutique Hotel